Dla dzieci i młodzieży

W Ośrodku Ruczaj prowadzony jest Klub Rodziców – dla rodziców z maluszkami już od pierwszych miesięcy życia. Oferuje on program o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i rozwojowym dla dzieci do lat 3 oraz matek i ojców oczekujących na potomstwo. Maluchy uczestniczą
w zajęciach multisensorycznych, które uruchamiają i koordynują pracę zmysłów i ciała oraz ćwiczeniach umuzykalniających, jak popularne „gordonki”. Mogą one rozwijać układ kostno-stawowy poprzez taniec i rozciąganie. Ćwiczenia są też wprowadzeniem do nauki języka angielskiego. Klub organizuje ponadto spotkania ze specjalistami.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym w Ośrodku Ruczaj prowadzone są różnorodne zajęcia plastyczne, taneczne (balet, taniec nowoczesny) oraz muzyczne (lekcje gry na instrumentach). Dzieci mogą również dołączyć do koła szachowego albo wziąć udział w warsztatach robotów.

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mogą wybierać spośród szeregu zajęć edukacyjnych, artystycznych, plastyczno-rękodzielniczych oraz tanecznych i muzycznych. W Ośrodku odbywają się lekcje języków obcych, zajęcia matematyczne, warsztaty twórczego myślenia oraz filmu animowanego. Działa też koło szachowe i odbywają się treningi pamięci.

Ośrodek posiada pracownię plastyczną, prowadzi warsztaty ceramiki oraz scrapbookingu, czyli sztuki dekoracji albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. W sali tanecznej odbywają się zajęcia z baletu klasycznego, tańca współczesnego czy hip-hopowego. Organizowane są też warsztaty teatralne i wokalno-estradowe oraz lekcje gry na instrumentach.

Dodatkowo, Ośrodek Ruczaj prowadzi warsztaty plastyczne i gimnastykę korekcyjną, odbywające się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 158.

Dla rodzin

Żeby skorzystać z zajęć w ramach Klubu Rodziców należy zaopatrzyć się w Kartę Klubu Rodziców. Dzięki niej wstęp na zajęcia i wydarzenia we wszystkich Klubach Rodziców działających w strukturze Centrum Kultury Podgórza jest bezpłatny. Honorujemy również Krakowską Kartę Rodzinną 3+ (KKR3+) oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (KKRN, Karta dla Rodziny “N”). Obie karty to systemy ulg, przywilejów i uprawnień dla ich posiadaczy, funkcjonujące tylko w gminie miejskiej Kraków.

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem uprawnia rodziców, dzieci niepełnosprawne i ich pełnosprawne rodzeństwo m.in. do 50 proc. zniżki w miejskich instytucjach kultury. Kartę wydaje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, przy ul. Dekerta 24.

Krakowska Karta Rodzinna 3+ gwarantuje wiele ulg w instytucjach kultury, sklepach i punktach usługowych. Taką Kartę mogą otrzymać rodziny wielodzietne (posiadające co najmniej troje dzieci), zamieszkałe na terenie gminy Kraków, w których rodzice (rodzic) rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa. Kartę taką wydaje Krakowskie Centrum Świadczeń UMK, przy ul. Stachowicza 18.

Z myślą o dorosłych i seniorach

Wśród propozycji skierowanych do osób dorosłych i seniorów można znaleźć m.in.: zajęcia z ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz warsztaty makijażu. W Ośrodku Ruczaj działa również Pogotowie Taneczne, dzięki któremu w krótkim czasie  można opanować podstawy walca angielskiego i wiedeńskiego, tanga czy cha-chy. Odbywają się tu również lekcje tańca współczesnego i latino solo. Z myślą o osobach, które chcą zadbać o zdrowy kręgosłup organizowane są takie zajęcia, jak pilates czy gimnastyka relaksacyjna.

W Ośrodku Ruczaj dorośli i seniorzy mogą również skorzystać z lekcji języków obcych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

Specjalnie z myślą o starszych mieszkańcach, w Ośrodku Ruczaj odbywa się też finansowany przez Radę Dzielnicy VIII Dębniki program „Aktywny Senior”, czyli zajęcia ruchowe dla osób powyżej 60. roku życia.

Seniorów zainteresowanych programem zajęć Ośrodka Ruczaj zachęcamy do zaopatrzenia się
w Kartę Seniora Centrum Kultury Podgórza. Umożliwia ona darmowy udział w zajęciach w ramach Klubu Seniora, a także bezpłatny lub rabatowy wstęp na wybrane wydarzenia oferowane przez CKP i jego filie. Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.

Podgórze w Kulturze

Zachęcamy również do zaopatrzenia się w kartę „Podgórze w Kulturze”! Obejmuje ona darmowy lub rabatowy wstęp na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza wydarzenia, spektakle, koncerty i imprezy we wszystkich filiach. Karta jest przyznawana na dany rok kulturalny.

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.